گزارش مختصر پروژه مس شیدا؛

firoz_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۵:۴۶
shaida

ظواهر معدنی مس شیدا در (65) کيلومترى شهر هرات، در خط مرزی ولسوالی گذره و ادرسکن موقعيت دارد.

طی یک سروی مشترک توسط انجنیران افغان و روسی که در سال 1973 صورت گرفته است، ذخیره تخمینی مس این ساحه (5) میلیون تن تثبیت گردیده است.

وزارت معادن و پترولیم به منظور تقویت بنیه مالی کشور و استفاده مؤثر از این منبع مهم معدنی؛ فرصت‌ سرمایه‌گذاری سکتورِ خصوصی را جهت اکتشاف و استخراج این سرمایه‌ ملی مساعد نموده است.

پروژه مس شیدا به تاریخ 16 مارچ 2012 به داوطلبی گذاشته شده بود، که قرارداد اکتشافی و بهره‌برداری آن در 12 سپتمبر 2018 با کمپنی (Silk Road Mining & Development) عقد گردیده است.

کمپنی مذکور به اساس مواد این قرارداد، توانست پلان اکتشافی خویش‌را در میعاد معینه به وزارت معادن و پترولیم ارائه نماید، خوش‌بختانه پلان متذکره از طریق شورای عالی اقتصادی منظور و مرحله اکتشاف آن، عنقریب رسماً آغاز می‌گردد.

مطابق متن قراداد، شرکت مذکور تعهد نموده است تا مبلغ (21.3) میلیون دالر امریکایی را در مدت سه سال در مرحله اکتشاف سرمایه‌گذاری نماید که پس از تکمیل مرحله اکتشاف، مرحله استخراج آن آغاز خواهد شد.

جهت پیشبرد امورات پروژه، کارمندان استخدام شده (95%) تبعه افغان خواهد بود و در مجموع مبلغ یک میلیون و بیست هزار (1020000) دالر امریکایی را برای آموزش کارمندان به مصرف خواهد رسانید.

قابل ذکر است که کمپنی مذکور در بخش مسوولیت‌های اجتماعی خود مبلغ دوصدهزار دالر امریکایی را صرف اعمار مکتب و ساختمان‌های اجتماعی ساحه خواهد نمود. همچنان مردم ولایت هرات از تطبیق این پروژه به‌خاطر ایجاد کار و پیشرفت اقتصادی در کشور حمایت های همه‌جانبه شان را اعلان نموده اند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۱:۶
Background image

جلسه شورای عالی شرکت‌های افغان‌گاز و کود و برق مزارشریف برگزار گردید

جلسه تصویب پلان مالی شورای عالی شرکت‌های  افغان‌گاز و کود و برق  مزارشریف تحت ریاست سید محبوب‌الله ربانی معین مالی و اداری وزارت معادن و پترولیم، با حضوردا شت نمایندگان وزارت‌های محترم. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۱۰:۵۲
Background image

سرپرست وزارت معادن و پترولیم با سفیر کشور چین مقیم کابل دیدار کرد

سرپرست وزارت معادن و پترولیم محترم عنایتالله مومند با سفیر کشور دوست چین آقای وانگیو در دفتر کارش دیدار و ملاقات نمود. در این دیدار دو طرف روی تطبیق پروژههای سکتور صنایع استخراجی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۳:۴۹
Background image

سرپرست وزارت معادن و پترولیم با تیم ویژه نظارتی ملل‌متحد دیدار کرد

عنایت الله مومند سرپرست وزارت معادن و پترولیم با تیم ویژه نظارتی مللمتحد دیدار نمود.  در این دیدار روی دخالت ګروههای تروریستی در سکتور صنایع استخراجی، فعالیت  این ګروهها در ساحات. . .

BACK TO NEWS